HZS: PR novice Drenaža Kakovostna drenaža preprečuje probleme z odvečno vodo

Kakovostna drenaža preprečuje probleme z odvečno vodo

Drenaža na splošno pomeni odvajanje vode v okolici objekta, nasipih, škarpah in povsod kjer je nevarnost zamakanja vode ob večjih nalivih. Voda je lahko zelo velika nadloga, če pride v stik z gradbenim materialom, saj povzroča neželjene spremembe, ki lahko resno ogrozijo stabilnost objekta.

Zato je ključnega pomena, da je drenaža kakovostno izvedena, saj vam bo le tako dobro služila in preprečila morebitno večjo materialno škodo. Prvo pravilo pri njeni izvedbi je, da mora biti meteorna voda speljana stran od hiše, kar pa je mogoče le z učinkovitim drenažnim sistemom.

Pravilno izveden drenažni sistem preprečuje nastajanje vlage

Voda je tisti element pri kateri zagotovo velja pravilo, da je bolje preprečiti kot pa zdraviti, kar v primeru hiš pomeni popravljati in obnavljati. Dejstvo je, da so stroški obnove pogosto bistveno večji, kot pa investicija v kakovostno drenažo, ki bo učinkovito opravljala svojo nalogo.

Če želimo, da je drenaža pravilno izvedena, potem je potrebno na širini pol metra od hiše in do skrajnega roba temeljev skopati drenažni kanal. Vanj je potrebno položiti filc in pod naklonom enega centimetra horizontalno drenažno cev. Kanal je potrebno zasuti s prodom ustrezne granulacije, vse skupaj pa se zavije v filc, ki preprečuje, da bi drobni delci zamašili drenažo.

Kako je z drenažo v primeru starejših objektih?

V novogradnjah skrbi glede drenaže ne bi smelo biti, saj so do danes materiali in načini gradnje bistveno napredovali. Je pa zato kapilarna vlaga velik problem v starejših objektih, pri katerih drenaža ni bil dobro zasnovan, ali pa ga sploh ni. 

V tem primeru je potrebno resno razmisliti o naknadni izvedbi drenaže. Celoten postopek je podoben kot pri novogradnji, le da je potrebno v tem primeru odstraniti že obstoječe tlakovanje, asfalt ali zelenico. A to je edini način, če želimo, da je tudi okoli starejšega objekta izvedena drenaža.