Mesec: marec 2025

Kafetiera Bialetti mi je pomagala pripraviti odlično kavoKafetiera Bialetti mi je pomagala pripraviti odlično kavo

Ko sem se nekaj časa nazaj odpravil k babici na kosilo, me je nekaj zelo presenetilo. Po kosilu mi je namreč pripravila kavo, katera pa me je čisto fascinirala. Sprva je imela kava zelo bogat in okusen okus, kar pa me je navdušilo že ob prvem požirku. Zato pa sem jo vprašal, katero kavo uporablja, vendar pa mi je povedala znamko, katero uporabljam tudi sam, tako da mi je bilo to zelo čudno, saj se je okus konkretno razlikoval. Tedaj pa sem bil zelo presenečen tudi ko sem spil kavo do konca, saj sem na koncu videl, da v kavi ni bilo nič zosa. To pa sem prvič videl pri kavi, ki se jo skuha na tradicionalen način.

Kafetiera Bialetti mi je pomagala pripraviti odlično kavo

Zato pa sem jo prosil, naj mi pove, kaj je njena skrivnost pri pripravi kave, kajti vedel sem, da dela nekaj drugače kot jaz. Tedaj pa mi je pokazala svojo kafetiero Bialetti. To pa je bila neka posebna “džezva”, oziroma posoda za pripravo kave, katero sem prvič videl. Nato pa mi je še predstavila, kako ta deluje. Ta pa je bila sestavljena iz več delov. V spodnji del se je nalila voda, nad to pa se je dala kava. Tedaj pa je med kuhanjem kave, voda izhlapevala, ter se s tem dobila tisti okus kave iz kavnega prahu nad vodo. To pa me je zelo fasciniralo, tako da sem si želel kafetiero Bialetti kupiti tudi sam, kajti kava je bila res izvrstna. Čeprav pa je priprava trajala nekoliko dlje, pa se mi je to zdelo čisto vredno, glede na bogat okus kave, ki ga s tem dobimo. 

Zato pa sem se že naslednji dan odpravil v trgovino, ter začel iskati kafetiere Bialetti. Te pa sem lahko na srečo tudi hitro našel, ter si jo kupil. Sedaj pa si lahko tudi doma pripravim takšno kavo, izvrstnega okusa. …

Kakšna je bila elektroerozija nekoč in kakšna je danesKakšna je bila elektroerozija nekoč in kakšna je danes

Kakšna je bila elektroerozija nekoč in kakšna je danes

Pri elektroeroziji gre za obdelovanje materialov kjer je temelj na kontroliranih razelektritvah med materialom in orodjem, oziroma elektrodo. Med razelektritvijo se poveča toplota, ta pa lokalno tali in uparja material. Velikokrat pa se za neposreden stik materiala in orodja pa uporabi olje ali pa deionizirana voda. Skratka, če povzamemo, je elektroerozija odstranjevanje materiala za oblikovanje ali rezanje.

Električne iskrice so tiste ki topijo in uparjajo material. Je pa to že kar stara tehnika, saj je bila razvita še v času Sovjetske zveze in je potekala z ročno vodenimi stroji. A včasih niso bili tako zanesljivi in sama obdelava je bila počasna, zato se je elektroerozija uporabljala le za specifične naloge, kot so raznorazni kaljeni materiali in orodja za brizganje plastike. Tako se je uporabljala v orodjarstvu in vojaški industriji. Danes pa so ti stroji že računalniško vodeni in zelo napredni, kar pa pomeni tudi natančnost in ponovljivost, kar pa je bilo to včasih zelo težko mogoče. Tudi natančnost se je predvsem izboljšala, tudi do še najmanjših detajlov. Prav tako, pa s stroji tako avtomatizirani, da ji jih ni potrebno ročno voditi, s tem načinom pa se tudi poveča produktivnost. Prav tako pa so uporabljene tudi ekološke alternative. Danes se elektroerozija uporablja predvsem v industriji, tako v avtomobilski in letalski, kjer izdeluje precizne komponente. Prav tako pa se zelo dobro obnese tudi v medicini za izdelavo implantatov in raznoraznih kirurških orodij.

Predvsem je elektroerozija dobra, saj lahko obdelujejo materiale brez mehanskih sil in prav tako ustvari gladke površine z minimalno obdelavo. So pa stroški za to nekoliko višji, a je pa postopek še vedno počasen v primerjavi z drugimi metodami obdelave. Zato pa je kljub pomanjkljivostim še kako ključna za natančnost v sodobni industriji. Zato je tudi danes toliko razširjena v številnih panogah, saj lahko uporablja tudi širok spekter materialov, v primerjavi z nekoč.…